Nigerian Army Officer Appointed as Ohi of Okengwe/Okene

.. 

The Kogi State Government on Thursday announced the appointment of 19 traditional rulers to replace vacant stools across the state, and on the list is Ahmed Tijani Muhammed Anaje, who is the new Ohi of Okengwe/Okene.

Since the demise of the former occupant of the stool, Alhaji Yakubu Yusuf in February 2021, the stool had been vacant until earlier in June, when the Kingmakers elected a regent in acting capacity pending the screening and selection of a substantive Ohi.

In a Press Statement signed by the State Commissioner for Local Government and Chieftaincy Affairs, Ozigi Deedat, Anaje would fill the vacant stool.

Ebira Reporters gathered that the new Ohi is an officer of the Nigerian Army pending his resignation from the Armed Forces to take on his new position.

He was recently promoted to the rank of Warrant Officer in the Army.

See Full List of the appointed traditional rulers.

1. MATHEW ALHAJI OPALUWA
THE ATTAH IGALA
(IDAH LGA)
FIRST CLASS

2. AHMED TIJANI MUHAMMED ANAJE.
OHI OF OKENGWE/OKENE.
(OKENE LGA)
FIRST CLASS

3. HRH, ALHAJI MOMOJIMOH IBRAHIM ONDEKU.
OHI-OBE OF AKUTA CLAN
(OKENE LGA)
FIRST CLASS

4. ABUBAKAR AHMED YAKUBU.
EJEH OF ANKPA
(ANKPA LGA)
FIRST CLASS

5. JONAH OKAI IDRISU
ONU ABOCHO.
(DEKINA LGA)
FIRST CLASS.

6. CHIEF SHAIBU IYAJI OGAJI
ONU EBA-EGANA ATTAH.
(IDAH LGA)
SECOND CLASS

7. COL. SEGUN OLORUNTOBA (RTD)
OLUGBEDE OF GBEDE
(IJUMU LGA)
FIRST CLASS.

8. CHIEF ALFRED MODUPE AIYEDOBGON
ALAMURO OF AMURO
(MOPAMORO LGA)
SECOND CLASS

9. SHAIBU O JOHN
OTALU OF ATABAKA.
OLAMAMABORO LGA.
SECOND CLASS.

10. CHIEF LAMIDI F. AYENI
ELEJUKU OF EJUKU
(YAGBA EAST)
SECOND CLASS

11. MALL. YAHAYA SHAIBU
OHIO BAKI OF OZUBE.
(BASSA LGA)
THIRD CLASS.

12. YAKUBU MUHAMMED
OHIOBAHAMA AUTARA.
(BASSA LGA)
THIRD CLASS

13. MALL. DRISU WADA AKOGU.
ONU IYALE.
(DEKINA LGA)
THIRD CLASS

14. CHIEF MARTINS FAHUNMU
OBA OKEDAYO.
(BABBA/BUNU LGA)
THIRD CLASS

15. CHIEF SUNDAY OBAROMI.
OBA KAKUN
(BABBA/BUNU LGA)
THIRD CLASS

16. MALL. AHMODU SA’AD BALA-OBAJE
OTALU OKPAGA.
(OFU LGA)
THIRD CLASS

17. CHIEF JOHN OLUSEGUN FANIYI
OBA ITEDO AMURO.
(YAGBA EAST LGA)
THIRD CLASS

18. CHIEF MICHAEL OLORUNTIMILEHIN
AYENI.
OLU OF AYEGUNLE- BGEDE
(IJUMU LGA)
THIRD CLASS.

19. MALLAM SALIHU ADEMOH ENEJI
AISOVENE OF EZIESUSU.
(OKENE LGA)
THIRD CLASS.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back To Top